fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Muzyk stracił słuch podczas prób. Royal Opera House zapłaci

Stock Adobe
Grający na altówce muzyk, który doznał uszkodzenia słuchu podczas ośmiogodzinnej próby orkiestry, wygrał proces z londyńską operą. Wyrok sądu niższej instancji utrzymał sąd apelacyjny.

W 2012 roku altowiolista Christopher Goldscheider podczas prób do opery Richarda Wagnera "Walkiria" w Covent Garden siedział tuż przy sekcji dętej orkiestry.

Próba trwała 8 godzin, a jak wykazali eksperci, dźwięki, które generuje sekcja dęta, są głośniejsze niż przy starcie jumbo jeta - ponad 130 decybeli.

Altowiolista doznał poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia słuchu, cierpi też na zaburzenia równowagi i orientacji.

45-letni muzyk musiał zrezygnować z kariery zawodowej i zaskarżył londyńską Royal Opera House. Domagał się 750 tys. funtów odszkodowania za wstrząs akustyczny, który pozbawił go możliwości uprawiania zawodu.

W ubiegłym roku sąd przyznał Goldscheiderowi rację i orzekł, że wstrząs akustyczny jest powodem do ubiegania się odszkodowanie.

Wyrok został zaskarżony przez Royal Opera House, której dyrekcja utrzymywała, że "wartość artystyczna muzyki wykonywanej przez orkiestrę przewyższa niektóre nieuniknione uszkodzenia słuchu".

Sąd jednak nie zgodził się z tą argumentacją, przyznał rację muzykowi i orzekł, że Royal Opera House musi wypłacić altowioliście odszkodowanie. W jakiej wysokości - nie podano.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA