Wysoka pozycja w kategorii karier absolwentów i umiędzynarodowienia (w tym udziału zagranicznych wykładowców) zadecydowały o spektakularnym awansie Akademii Leona Koźmińskiego w ogłaszanym w poniedziałek prestiżowym rankingu „Financial Timesa", który porównuje setkę najlepszych w świecie studiów magisterskich z zarządzania.

– Dobry program, świetni wykładowcy i umiędzynarodowienie. Te trzy elementy to taki hardware, który musi zapewnić każda ambitna uczelnia. My staramy się do tego dodać software – szersze horyzonty, etykę, ale przede wszystkim ducha przedsiębiorczości. Reszta zależy od absolwentów. To oni potrafią zdobytą wiedzę i umiejętności przekuć w sukces zawodowy i finansowy – mówi rektor ALK, prof. Witold Bielecki komentując wyniki rankingu FT, który (publikowany od 11 lat) powstaje na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród absolwentów uczelni. ALK, która w 2016 r. zajęła 42. pozycję, w tym roku przebiła się do drugiej dziesiątki zestawienia, wyprzedzając m.in. brytyjską Warwick Business School i Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze czy Aalto University z Finlandii (46.)

Ranking po raz kolejny otwiera szwajcarski University of St. Gallen, a w pierwszej trójce są też francuski HEC Paris i brytyjska London Business School. Na wysokim 9. miejscu utrzymał się CEMS - światowy sojusz tworzony przez 30 szkół biznesu, który prowadzi wspólny magisterski program CEMS Master’s in International Management. W Polsce jako jedyna realizuje go Szkoła Główna Handlowa, która w tegorocznym zestawieniu „FT" poprawiła też znacząco notowania swoich własnych studiów z zarządzania awansując na 59. miejsce z 68. przed rokiem.

Ranking FT oceniający magisterskie studia z zarządzania bierze pod uwagę kilkanaście kryteriów- w tym umiędzynarodowienie uczelni, jakość wykładowców, koszt studiów, karierę i zarobki absolwentów itp. Rekordzistą pod względem zarobków osiąganych przez absolwentów w trzy lata po studiach jest Indian Institute of Management Ahmedabad (120,1 tys.dolarów rocznie). Nieco mniej 108,6 tys. dolarów rocznie zarabiają absolwenci lidera rankingu, w którym pod tym względem dobrze też wypadają polskie szkoły biznesu. Absolwenci zarządzania na ALK w trzy lata po studiach zarabiają średnio prawie 76 tys. dolarów rocznie, a pod względem rozwoju ich kariery Koźmiński wypada nawet lepiej od lidera. Średnie wynagrodzenie absolwentów zarządzania w SGH wynosi 49,3 tys.dolarów, ale średnia zarobków po programie CEMS przekracza 80 tys. USD.