fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Zatrzymano Jana S. Jest podejrzewany o zlecenie zabójstwa Zbigniewa Ziobry

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Policjanci z Komendy Stołecznej Policji zatrzymali w podwarszawskim Milanówku Jana S. - powiedziała Polskiemu Radiu Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. Jan S. był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania.

Jan S. jest podejrzany o zlecenie zabójstwa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i innego prokuratora. Jest również ścigany za przestępstwa związane z handlem dopalaczami. Na razie prokuratura i policja nie udzielają szczegółowych informacji w tej sprawie.

W maju ubiegłego roku ujawniliśmy, że Jan S. miał zlecić zabicie polityka, ponieważ ten swoimi działaniami utrudnił przestępcy prowadzenie handlu dopalaczami. Podanie trucizny, środka na zatrzymanie krążenia, podłożenie bomby – między innymi te sposoby wskazywał wynajętemu kilerowi Jan Krzysztof S.  Chciał usunąć ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

Według informacji „Rzeczpospolitej" sprawa zlecenia zabójstwa Ziobry wyszła na jaw przypadkiem – po tym jak stołeczna policja w czerwcu 2018 r. rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą handlującą dopalaczami, w której działał Jan S. Przechwycono wtedy ok. 120 kg różnych substancji i narkotyków, ujęto kilku handlarzy. Jan S. uniknął wpadki – bo prawdopodobnie już wtedy przebywał w Holandii, gdzie chciał rozkręcić fabrykę dopalaczy. Jednak wkrótce wpadł jego współpracownik – „chemik" grupy zaczął sypać. Zeznał, że za zabicie ministra sprawiedliwości Jan S. zaoferował mu 100 tys. zł. Najpierw miał dostać zadatek, później resztę sumy.

„Ten sk...n podpisał nową ustawę. Zepsuł mi interes" – miał stwierdzić S. pod adresem Ziobry, gdy „chemik" przesłał mu wywiad ministra z października 2018 r. zapowiadający, że „handlarze dopalaczami nie są bezkarni, także ci działający w internecie". Ziobro mówił w nim też o zaostrzeniu prawa i traktowaniu handlarzy dopalaczami tak jak sprzedających narkotyki.

Jan S. mimo młodego wieku ma pokaźne „dokonania" w dopalaczowej branży. Przez sklep internetowy rozprowadzał środki (sprowadzane z Chin) na skalę międzynarodową. Stołeczni śledczy ustalili, że trafiły one do blisko 16 tys. osób. Miesięcznie przychody z interesu sięgały kwot rzędu miliona złotych. Sklep brał zapłatę także w bitcoinach.

Źródło: Polskie Radio/rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA