fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Ihor Mazur zwolniony z aresztu

Przejście graniczne w Dorohusku
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zatrzymany w sobotę przez polską Straż Graniczną na wniosek Rosji współpracownik Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy Ihor Mazur został zwolniony z aresztu - informuje Onet.

Ihor Mazur, weteran wojny w Donbasie oraz współpracownik ukraińskiego RPO, został zatrzymany wczoraj na przejściu granicznym w Dorohusku.

Zatrzymanie Ukraińca wywołało protesty w Kijowie - przed polska ambasadą zebrała się grupa demonstrantów, żądających jego uwolnienia. Oburzenie wyraził też ambasador Ukrainy w Polsce Andriej Deszczyca.

"To nie pierwszy przypadek, kiedy RF wykorzystuje międzynarodowe egzekwowanie prawa do prześladowań politycznych" - napisał na swoim profilu na Facebooku.

Polskie MSZ tłumaczyło dziś, że za Mazurem Interpol wystawił list gończy, więc Polska jest zmuszona do podjęcia zgodnych z prawem działań.

Minister Czaputowicz poinformował, że polskie władze wyjaśniają ze stroną ukraińską powody wpisania Ihora Mazura na listę poszukiwanych.

W niedziele o 16 miało się odbyć w Lublinie posiedzenie sądu, na którym miała zapaść decyzja o ewentualnym zatrzymaniu Mazura na 7 dni. Posiedzenie jednak odwołano - pisze Onet.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Barbara Markowska poinformowała, że prokuratura wycofała wniosek o areszt.

Prokuratura natomiast tłumaczy, że wniosek o areszt nie został formalnie złożony, bo ukraiński zapewnił, że Ihor Mazur pozostanie na terenie Polski.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA