fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Dyskryminowani kandydaci 50+

Adobe Stock
Niemal sześciu na dziesięciu specjalistów i menedżerów 50+ spotkało się w pracy z przejawami dyskryminacji ze względu na wiek.

Ponad połowa firm przyznaje, że szukając pracowników, preferują kandydatów z dwu–pięcioletnim doświadczeniem, co w praktyce oznacza młode osoby z pokolenia tzw. milenialsów. Jedynie 12 proc. pracodawców nastawia się na rekrutację osób z co najmniej dziesięcioletnią praktyką zawodową – wynika z raportu „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy", który na zlecenie Bigram i Essilor Polonia zrealizowała firma badawcza Cube Research.

„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym przedsięwzięcia, które ma skłonić firmy do zwrócenia uwagi na kandydatów 50+, którzy dla wielu firm mogą się stać sposobem na rozwiązanie problemu deficytu pracowników.

Jak podkreśla Adam Mamok, dyrektor zarządzający Essilor Polonia, odpowiedzią na nasilające się wyzwania kadrowe związane z niżem demograficznym i starzejącym się społeczeństwem powinna się stać zrównoważona polityka zatrudniania osób po 50. roku życia. Tym bardziej że coraz większa część tego pokolenia to dobrze wykształceni, aktywni na rynku pracy profesjonaliści i menedżerowie określani obecnie jako silversi. Z badania, które objęło ponad 450 przedstawicieli tej grupy (90 proc. ma wyższe wykształcenie, 95 proc. ma profil na LinkedIn, 80 proc. zna angielski i niemal wszyscy są gotowi podnosić swoje kwalifikacje), wynika jednak, że i oni często (56 proc.) napotykają barierę negatywnych stereotypów i dyskryminacji ze względu na wiek.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA