fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zablokowana droga powrotu do normalności

AdobeStock
We wrześniu po raz pierwszy od marca wzrosły realne dochody zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. Druga fala epidemii Covid-19 ponownie jednak popsuje sytuację na rynku pracy.

W marcu, kwietniu i maju, gdy obowiązywały antyepidemiczne ograniczenia aktywności ekonomicznej, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało o 272 tys. etatów. Od tego czasu wyraźnie się odbiło, łącznie o 138 tys. etatów. W samym wrześniu, jak podał w poniedziałek GUS, wzrosło o 17 tys. etatów. W rezultacie zatrudnienie było już tylko o 1,2 proc. mniejsze niż w tym samym miesiącu ub.r. W sierpniu było mniejsze o 1,5 proc., a w czerwcu o 3,3 proc. Wynik ten okazał się bliski przeciętnych szacunków ekonomistów ankietowanych przez nas.

Dane GUS dotyczą zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, czyli w podmiotach z co najmniej dziesięcioma pracownikami, przeliczonego na pełne etaty. Spadek zatrudnienia wiosną nie był więc tylko efektem likwidacji miejsc pracy. W dużej mierze odzwierciedlał przejściowe skracanie czasu pracy części pracowników oraz absencje związane z opieką nad dziećmi w związku z zamknięciem szkół. Późniejsze odbicie zatrudnienia...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA