fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Pomimo roszad w spółkach Skarbu Państwa stanowisko prezesa nadal pozostaje stabilne

123RF
Anita Błaszczak
W ubiegłym roku tylko 15,6 proc. giełdowych prezesów rozstało się ze stanowiskiem, To najmniej od siedmiu lat, mimo trwających powyborczych roszad w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

W największych giełdowych spółkach, tworzących indeks WIG20, miniony rok przyniósł prawdziwe tsunami na fotelach prezesów. Aż w ośmiu z tych firm nastąpiła zmiana na czele zarządu, w tym w większości spółek z udziałem Skarbu Państwa, gdzie ze stanowiskami musieli się pożegnać m.in. dotychczasowi prezesi Orlenu, PZU, Energi i Enei.

Za tym 40-proc. wskaźnikiem rotacji na fotelach prezesów największych spółek (licząc dwukrotną zmianę szefa Tauronu, nawet 45 proc.) stała w głównej mierze polityka. A konkretnie jesienna zmiana ekipy rządzącej, która była też powodem rezygnacji Mateusza Morawieckiego z fotela prezesa BZ WBK.

Stabilne średniaki

Powyborcze roszady (które przeniosły się także na 2016 r.) miały też wpływ na wyjątkowo wysoki wskaźnik rotacji wśród 50 największych firm z Listy 2000 „Rzeczpospolitej". Aż 36 proc. przedsiębiorstw z tej grupy, w której znaczący udział mają spółki z udziałem Skarbu Państwa, rozstało się w ubiegłym roku z szefam...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA