fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Pracodawcy obawiają się głębszej recesji. Przestają zatrudniać

AdobeStock
Niemal połowa firm objętych lutowym sondażem Personnel Service uważa, że spowolnienie gospodarcze będzie większe niż rok wcześniej. Tylko co czwarta liczy na poprawę - co przekłada się na plany dotyczące zatrudnienia.

Aż co czwarty z pracodawców uczestniczących w badaniu przeprowadzonym na zlecenie agencji zatrudnienia Personnel Service zakładał w 2021 r. zmniejszenie zatrudnienia. O planach wzrostu liczby pracowników mówiła w drugiej połowie lutego tylko co dziesiąta z firm.

Jak ocenia Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, jest to efekt nie tylko pesymistycznego nastawienia wielu firm, ale również wywołanego przez pandemię dużego przyspieszenia automatyzacji. Sondaż Personnel Service jest kolejnym - po niedawnym badaniu Work Service - które wskazuje na wyraźną zmianę podejścia polskich pracodawców, a także pracowników do automatyzacji. Prawie co trzecia firma twierdzi, że już ją wdraża albo planuje to zrobić w niedalekiej przyszłości, a prawie 40 proc. dostrzega przyspieszenie automatyzacji w swojej branży. Tę zmianę dostrzegają też pracownicy - już 18 proc. badanych pracowników zna kogoś, kto stracił pracę przez roboty czy automaty, choć nadal pracownicy częściej widzą w automatyzacji szansę (30 proc.) niż zagrożenie (19 proc.).

Zdaniem Krzysztofa Inglota, wyniki badania i dane dotyczące rynku pracy dowodzą, że skończył się w Polsce czas rynku pracownika. To nie on będzie rządził w 2021, a prawdopodobnie także w 2022 r. warunki będą dyktować pracodawcy. Tylko nieliczni z nich obawiają się w 2021 r. trudności w rekrutacji pracowników.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA