fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Niemcy: Protesty przeciw lockdownowi napędzają skrajną prawicę

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer
AFP
Liczba przestępstw o podłożu politycznym w Niemczech wzrosła w ubiegłym roku, ponieważ protesty przeciwko środkom rządowym mającym na celu ograniczenie pandemii koronawirusa stały się bodźcem dla skrajnej prawicy - podała niemiecka krajowa służba wywiadowcza.

Niemcy próbują powstrzymać wzrost przemocy związanej z ideologią skrajnie prawicową. Liczba przestępstw z wykorzystaniem przemocy, takich jak strzelanina, w której zginęło dziewięciu migrantów w mieście Hanau w lutym ubiegłego roku, wzrosła o 10,6 proc.

Protesty przeciwko ograniczeniom związanym z COVID-19 były organizowane pod wpływem prawicowych radykałów - stwierdzono w raporcie. "Prawicowi ekstremiści podjęli debatę na temat koronawirusa i prawie wyłącznie odnieśli się do rządowych środków ochronnych" - dodano.

W sierpniu protestujący szturmowali schody budynku parlamentu Reichstagu, niektórzy z nich wymachiwali skrajnie prawicowymi flagami. Obrazy te obiegły cały świat i zostały potępione przez czołowych niemieckich polityków.

Członkostwo w sieci skrajnie prawicowych grup, które twierdzą, że są wierne przedwojennej Rzeszy Niemieckiej, również wzrosło w zeszłym roku.

Liczba lewicowych przestępstw z użyciem przemocy również wzrosła w 2020 roku, a większość z nich była wymierzona w policję i organy bezpieczeństwa, jak również w skrajnie prawicowych demonstrantów podczas protestów przeciwko obostrzeniom.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA