fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Z więzienia uciekło 75 osadzonych. Przekupiono strażników?

AFP
Jak informuje BBC, z więzienia we wschodnim Paragwaju uciekło co najmniej 75 osadzonych. Wielu z nich należy do jednego z największych brazylijskich gangów, Primeiro Comando da Capital (PCC).

Jak informuje BBC, na terenie paragwajskiego zakładu karnego znajdującego się w pobliżu granicy z Brazylią, znaleziono wydrążony tunel. Urzędnicy twierdzą jednak, że mogła być to jedynie przykrywka, która miała ułatwić ucieczkę osadzonych. W celach więziennych znajdowało się także około 200 worków, które były wypełnione ziemią - dodaje agencja Associated Press. Jeden z więźniów, który próbował uciec przez tunel, został zatrzymany. 

Minister spraw wewnętrznych Euclides Acevedo powiedział, że oczywiste jest, że w akcję zaangażowani byli urzędnicy więzienni. - Znaleźliśmy tunel i uważamy, że było to związane z ukryciem ucieczki więźniów - powiedział. Dodał także, że w ciągu ostatnich kilku dni więźniowie byli prawdopodobnie wypuszczani w małych grupach oraz, że dyrektor więzienia był wówczas na corocznym urlopie.

Minister sprawiedliwości Cecilia Pérez nakazała zwolnienie i aresztowanie wszystkich pracowników więzienia, w tym dyrektora placówki - donosi gazeta „La Nación”. Władze miały otrzymać informacje, że planowano ucieczkę oraz, że za pomoc w niej oferowano 80 000 dolarów. - Oczywiste, że to była korupcja - zaznaczyła Pérez. - To niemożliwe, że nikt niczego nie widział przez cały ten czas. To nie jest praca wykonana w jeden dzień czy w jedną noc - oceniła. 

Większość uciekinierów należy do gangu Primeiro Comando da Capital (PCC), największej brazylijskiej organizacji przestępczej, do której należy około 30 tys. osób. Grupa zajmuje się przemytem narkotyków oraz broni i działa w większości brazylijskich stanów oraz w Paragwaju i Boliwii. 

Minister spraw wewnętrznych Euclides Acevedo stwierdził, że niektórzy z uciekinierów, którzy byli z Brazylii, mogli już przekroczyć granicę. 

Źródło: BBC, AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA