fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Missisipi będzie wykonywać wyroki śmierci przez rozstrzelanie?

Missisipi ma problem z trucizną używaną przy egzekucjach
123RF
Senat stanu Missisipi zajmie się prawem stanowym, które przewiduje, że wyroki śmierci w tym stanie będzie można wykonywać przez rozstrzelanie, użycie krzesła elektrycznego lub komory gazowej - informuje Associated Press.

Przepisy, o których mowa to reakcja władz stanu na pozwy składane przez "liberałów i lewicowych radykałów" wyjaśnił Andy Gipson, Republikanin, zasiadający w stanowym parlamencie.

Obecnie w Missisipi wyroki śmierci można wykonywać jedynie poprzez wstrzyknięcie skazanemu trucizny. W ostatnim czasie stan jest jednak pozywany w związku z zarzutami, że metoda ta narusza konstytucyjny zakaz stosowania tortur i okrutnego traktowania więźniów.

Od 2012 roku w Missisipi nie wykonano żadnego wyroku śmierci - mimo iż na egzekucję oczekuje 47 osób. Powód? Stan nie jest w stanie zakupić trucizny, którą dotychczas podawano skazańcom, a próba zastąpienia jej innymi środkami jest przyczyną składania pozwów przeciwko stanowi.

W większości amerykańskich stanów wyrok śmierci wykonuje się właśnie przez podanie trucizny.

Śmierć przez rozstrzelanie przewidują przepisy obowiązujące jedynie w Oklahomie i Utah. Osiem stanów dopuszcza stosowanie krzesła elektrycznego, pięć - komory gazowej, a trzy dopuszczają śmierć przez powieszenie.

Jim Craig, prawnik, który złożył już pozew przeciwko Missisipi w związku z wykonywaniem kary śmierci przez podanie trucizny, zapowiada, że wszystkie zaproponowane przez władze stanu metody egzekucji więźniów będą podważane w sądzie.

Źródło: Associated Press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA