fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

UOKiK: producent cukru wykorzystuje przewagę kontraktową

Adobe Stock
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko producentowi cukru Pfeifer & Langen Polska w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej - poinformował urząd.

Cukrowej spółce grozi kara wysokości do 3 proc. obrotu.

Spółka Pfeifer & Langen to jeden z największych producentów cukru w Polsce. Według prezesa UOKiK strzeżenia budzą zapisy w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona tylko od Pfeifer & Langen. W przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków od rolników.

"Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład, do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej" - napisał prezes UOKiK Tomasz Chróstny w komunikacie.

UOKiK che też sprawdzić czy inni producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób.

UOKiK apeluje też do polskich producentów z branży rolno-spożywczej, by zgłaszali do urzędu wszelkie zmiany warunków współpracy przez kontrahentów w czasie pandemii. Urząd uruchomił na swojej stronie specjalny formularz, który ułatwi zgłoszenie nieprawidłowości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA