fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Unia stawia szlaban dla drobiu z Rosji. Wykryto ptasią grypę

Fotorzepa, Michał Walczak
Rosyjski drób nie wjedzie na teren Wspólnoty. Ma to związek z wykryciem ognisk ptasiej grypy w Rosji.

„W związku z pojawieniem się na terenie wielu obwodów Federacji Rosyjskiej ognisk ptasiej grypy, dyrektor generalny ds ochrony zdrowia i bezpieczeństwa żywności Komisji Europejskiej wprowadza czasowe ograniczenia na dostawy do Unii: mięsa ptaków, półfabrykatów z mięsa ptaków. Obejmują one wszystkich producentów działających na terenie Rosji" - głosi komunikat zamieszczony na stronie rosyjskiego nadzory rolnego (Rossielchoznadzor).

Zabroniony jest też import z Rosji na teren Unii nieobrobionych produktów mięsnych (stosowanych np. w produkcji karmy dla zwierząt) zawierających mięso i odpady drobiowe.

Ptasia grypa jest infekcją chorobową występującą u ptaków, ale w określonych przypadkach może wywoływać także choroby i infekcje u ludzi i innych gatunków zwierząt.

W czerwcu ptasia grypa zaatakowała największe rosyjskie fermy. Tylko w jednej grupie producenckiej Czerkizowo straty oceniane są na 100 mln rubli (6 mln zł). Największy producent indyków - grupa Damate (400 kurników na 4,7 mln sztuk ptaków) ocenił straty na 400 mln rubli (23,6 mln zł).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA