fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Wojciechowski: Dobre czasy dla polskiej zbrojeniówki

rp.pl
Portfel zamówień mamy bardzo duży i to na wiele lat, co definiuje stabilność spółki – mówi Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics.
Gość przyznał, że w tym roku zostało podpisane dużo kontraktów skierowanych do polskiego przemysłu, głównie do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Ale również my pewne przetargi żeśmy wygrali w postępowaniach prowadzonych przez MON. Ten rok zamknął się wynikiem rekordowym – mówił Wojciechowski.
Prezesem WB Electronics pochwalił się dobrym wynikiem finansowym. - Jako grupa skonsolidowana przekroczyliśmy 300 mln zł przychodu – mówił. - Portfel zamówień mamy bardzo duży i to na wiele lat. To będzie definiowało stabilność spółki przez kilka najbliższych lat – dodał.
Wojciechowski tłumaczył, że program Tytan, żołnierza nowoczesnego pola walki, zrzesza 14 podmiotów. - W zakresie naszej odpowiedzialności są radiostacje oraz integrator; komputer, który pozwala żołnierzowi na zintegrowanie różnego typu podsystemów, które są na tym żołnierzu – mówił. - Praca wdrożeniowa zostanie zakończona w 2017-18 roku. Od roku 2019 rozpoczniemy dostawy seryjne – dodał.
- Najważniejszym elementem tego systemu jest kryptografia. Żołnierze po raz pierwszy dostaną całkowicie zrobioną w Polsce kryptografię, która będzie gwarantowała, że rozkazy i informacje dla żołnierzy będą w sposób bezpieczny przekazywane – zapewniał Wojciechowski.
Również Obrona Terytorialna jest zainteresowana składaniem zamówień w polskich firmach.
- Minister Obrony Narodowej podpisał już umowę na noktowizory dla Obrony Terytorialnej opiewającą na prawie 1 mld zł – tłumaczył prezes WB Electronics. - Mamy deklaracje pana ministra na temat wprowadzenia małych systemów uderzeniowych. W tym zakresie jesteśmy liderem, prekursorem w Europie. Na świecie mamy tylko konkurencję ze Stanów Zjednoczonych i Izraela – dodał.
- Jeżeli patrzymy na straż graniczną, policję itd. to ich wymagania są troszeczkę inne niż systemy wojskowe. Dla służb mundurowych oferujemy system PIK (Platforma Integracji Komunikacji). Jest już używany przez Generalną Inspekcję Dróg. Obecnie wiele instytucji związanych z systemami bezpieczeństwa, testuje ten system – mówił gość programu.

Plany na 2017 r.

- Mamy już podpisane kontrakty dotyczące zamówień krajowych. Mamy nadzieję, że przy kolejnych tematach, typu bezzałogowe systemy, będziemy też uczestniczyć – mówił prezes WB Electronics.
W przypadku eksportu firma spodziewa się kilku znaczących kontraktów. - Zakończyliśmy procesy tzw. wprowadzania na uzbrojenie naszych systemów w kilku krajach. To otwiera nam drogę do seryjnych dostaw – mówił Wojciechowski. - Nasze systemy w Stanach Zjednoczonych coraz bardziej się zadomawiają. Bardzo dobrze wygląda też teraz współpraca z krajami w Afryce Północnej i spodziewamy się znaczących wzrostów przychodów z tego rejonu – dodał.
Gość dodał, że spółka rozwijana będzie w nowych kierunkach, głównie cywilnych. - Będziemy proponowali nasze nowoczesne rozwiązania oparte o PIK. Myślę, że to się spotka z dużym zainteresowaniem – podsumował.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA