fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Trzy U-booty dla Izraela z Niemiec

Adobe Stock
Rząd Niemiec zatwierdził sprzedaż Izraelowi 3 łodzi podwodnych produkcji Thyssenakruppa - ogłosił rzecznik Steffen Seibert

Kontrakt o wartości 2 mld dolarów (1,7 mld euro) byli w Izraelu przedmiotem śledztwa w związku z podejrzeniem o korupcję, przesłuchano kilka osób, w tym pełniące obowiązki publiczne.

Kontrakt zwrócili uwagę, gdy okazało się, że osobisty adwokat premiera Beniamina Netanjahu reprezentował również agenta Thyssenkrupp Marine Systems w Izraelu, co wywołało podejrzenia o konflikt interesowy.

Adwokat zaprzecza jakimkolwiek malwersacjom i zapewnia, że nigdy nie rozmawiał z premierem o tym zakupie. Izraelski minister sprawiedliwości oświadczył w lutym, że premiera nie uważano za podejrzanego w tej sprawie.

Sam Netanjahu oświadczyli w parlamencie zwracając się do opozycji, że umowa zawarta z Niemcami dowodzi jego niewinności. - Jakie to smutne dla was, którzy wiązaliście nadzieje z recyklingiem tej historii, ale rozumiecie też, że ta historia został zniweczona  - powiedział.

Rzecznik Seibert sprecyzował, że Niemcy pomogą  Izraelowi w sfinansowaniu tego zakupu sumą 540 mln euro. Protokół umowy międzyrządowej został podpisany 23 października.

- Chciałbym podziękować pani kanclerz Merkel i jej rządowi za tę umowę, która dotyczy bardzo ważnego elementu bezpieczeństwa narodowego Izraela - powiedział Netanjahu w Knesecie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA