fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Czeski producent broni idzie na giełdę. Pierwsze IPO od 4 lat

materiały prasowe
Znany producent broni, spółka CZG- Ceska Zbrojovka Group, przeprowadza ofertę publiczną w Pradze. Będzie to pierwsza oferta publiczna na czeskiej giełdzie od 2016 roku.

CZG kilka miesięcy temu już znalazła się na praskiej giełdzie przeprowadzając tzw. debiut techniczny. Jej akcje znalazły się na giełdzie, ale nie zebrano w ten sposób żadnych pieniędzy. Teraz CZG sprzedaje nowe akcje oraz akcje istniejące. Chce w ten sposób zebrać do 4,8 mld koron czeskich (805,7 mln zł). Połowa z zebranej sumy ma zostać zainwestowana w rozwój spółki na rynku amerykańskim, w tym w budowę nowej fabryki w Little Rock w Arkansas.

- Wierzymy, że CZG może rozwijać się na całym świecie. Naszym zdaniem nigdzie jeszcze nie osiągnęliśmy uczciwego udziału naszych produktów w rynku. Ani na rynku cywilny, ani na wojskowym – powiedział agencji Reutera Jan Drahota, wiceprezes CZG.

W pierwszej połowie 2020 r. spółka miała rekordowe przychody wynoszące 3,4 mld koron oraz zysk netto wynoszące 381,7 mln koron.

Zanim postanowiła ona sprzedać akcje na giełdzie praskiej, ostatnią ofertą na tym parkiecie było IPO Moneta Money Banku przeprowadzone w 2016 r. Na giełdzie w Pradze są notowane obecnie 54 spółki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA