fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż 32 F-35 Polsce

materiały prasowe
Departament Stanu USA zatwierdził propozycję sprzedaży Polsce 32 myśliwców Lockheed Martin F-35A Lightning II wartych 6,5 mld dolarów.

W komunikacie agencji DSCA ujawniono, że Kongres Stanów Zjednoczonych otrzymał wymagane dokumenty o możliwej sprzedaży 10 września 2019 r.

Ewentualna sprzedaż ma dotyczyć 32 myśliwców F-35A Lightning II od Lockheed Martin i 33 silników F-135 od Pratt&Whitney. Sprzedaż obejmowałaby również powiązane systemy i sprzęt do walki elektronicznej i łączności.

Jeszcze w kwietniu Pentagon powiadomił Kongres, że rozważa sprzedaż myśliwców w Europie, członkom NATO. Pod uwagę brane były Rumunia, Grecja, Hiszpania i Polska. Rozważana była też sprzedaż myśliwców Singapurowi.

Zakup samolotów bojowych 5. generacji to pierwszoplanowe zadanie w polskim Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Nowe samoloty wielozadaniowe mają zastąpić zużyte i awaryjne myśliwce rosyjskiej konstrukcji.Chodzi o wysłużone samoloty MiG-29 i Su-22.

Zawiadomienie Kongresu Stanów Zjednoczonych o potencjalnej sprzedaży jest wymagane przez tamtejsze prawo. Kolejnym krokiem jest zgoda Kongresu. Później Polska otrzyma wstępną ofertę i będzie można negocjować warunki kontraktu.

W komunikacie podkreślono, że ewentualna sprzedaż supermyśliwców wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych przez wzmocnienie sojusznika z NATO. Sprzedaż byłaby zgodna z amerykańskimi inicjatywami mającymi na celu zapewnienie kluczowym sojusznikom w regionie nowoczesnych systemów, które zwiększą interoperacyjność z siłami USA.

Czytaj także: Rekordowa umowa na zakup myśliwców F-35

Decyzja o zatwierdzeniu propozycji sprzedaży F-35 została podjęta kilka dni po wizycie wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a w Polsce. Przyleciał na obchody wybuchu II wojny światowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA