fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Więzienie dla byłego szefa Finmeccaniki

Wikimedia
Sąd apelacyjny w Mediolanie skazał b. prezesa konglomeratu Finmeccanica, Giuseppe Orsi na 4,5 roku więzienia za korupcję i fałszowanie faktur, oddalając werdykt sadu niższej instancji

Werdykt jest poważnym ciosem dla włoskiego producenta sprzętu wojskowego, gdy obecny prezes Mauro Moretti stara się odbudować reputację firmy, uporządkować działalność i zmniejszyć dług.

Proces dotyczy zarzutu wypłacania łapówek za kontrakt 560 mln euro przyznany przez rząd Indii w 2010 r. filii konglomeratu, AgustaWestland na dostawę 12 śmigłowców w cywilnej wersji luksusowej do transportu VIP-ów.

B. prezes Agusty, Bruno Spagnolini został skazany na 4 lata pozbawienia wolności. Sąd nakazał obu zapłacić 7,5 mln euro, sumę przybliżoną do wielkości wypłaconych łapówek. Obrońca Orsiego, Ennio Amodio ogłosił, że obaj oskarżeni odwołają się do Sądu Najwyższego od tego wyroku. Pozostaną na wolności do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia.

Prokuratura odstąpiła w lipcu 2014 od procedury wobec samej Finmeccaniki.

W październiku 2014 sąd I instancji uznał Orsiego i Spagnoliniego za winnych fałszowania faktur, ale uwolnił ich od zarzutu korupcji. Obaj odwołali się od tamtego werdyktu, z kolei prokuratura zrobiła to samo względem uniewinnienia od korupcji.

Tymczasem realizacja kontraktu na śmigłowce jest zawieszona i podlega międzynarodowemu arbitrażowi w Paryżu po oprotestowaniu przez Agustę Westland w 2014 r. decyzji władz w Delhi o anulowaniu go.

Odrębne postępowanie ws. korupcji i prania pieniędzy toczy się nadal w Indiach i dotyczy osób, które były pośrednikami w doprowadzeniu do tej umowy.

Werdykt sądu apelacyjnego ogłoszono w czasie, gdy włoski konglomerat stara się przywrócić stosunki z Indiami, atrakcyjnym rynkiem na sprzęt wojskowy. Inna filia Finmeccaniki, Wass wygrała w czerwcu przetarg na dostawę rządowi Indii torped Blackshark, ale dotąd nie podpisano kontraktu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA