fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Chińskie wydatki na obronę – niegroźne

AFP
Umiarkowany wzrost chińskich wydatków na obronę w minionych latach miał wyrównać zapóźnienia, a siły zbrojne tego kraju nie będą nikomu zagrażać - stwierdził w Pekinie przedstawiciel rządu przed publikacją budżetu wojskowego.

Wiceminister spraw zagranicznych Zhang Yesui, będący jednocześnie rzecznikiem parlamentu nie chciał wskazać, o ile ten budżet zwiększy się obecnie, jak to było w zwyczaju na dzień przed rozpoczęciem sesji parlamentu.

Wielkość wydatków Chin na siły zbrojne jest bardzo obserwowana w regionie i w Waszyngtonie, bo wszystkich interesują wskazówki co do szerszych zamiarów strategicznych tego kraju w ramach imponującego programu modernizacji, który przewiduje myśliwce nie wykrywane przez radar, lotniskowce i pociski rakietowe do zwalczania satelitów. Budżet wojskowy w ubiegłym roku miał zwiększyć się o 7 proc. do 1,044 bln juanów (164,6 mld dolarów), co stanowiło jedną czwartą proponowanych wydatków na to samo w Stanach.

Zhang powiedział, że wszystkie kraje dostosowują swe wydatki wojskowe zależnie do potrzeb w zakresie obrony i stanu gospodarki. - W ostatnich latach Chiny zwiększały umiarkowanie inwestycje na obronę - stwierdził na konferencji prasowej - Część z tego miała na celu nadrobienie dotychczasowych zaległości inwestycyjnych, w większości na odnowienie sprzętu i na poprawę warunków materialnych żołnierzy. Proporcjonalnie Chiny wydają na to mniej od innych dużych krajów - dodał. - Chiny zawsze trzymały się drogi pokojowego rozwoju i uprawiały defensywną politykę obrony. Rozwój Chin nie stanowi zagrożenia dla żadnego kraju - powiedział.

Rząd Chin zaproponował 5 marca zwiększenie budżetu wojskowego w 2018 r. o 8,1 proc. do 1,11 bln juanów (175 mld dolarów) - wynika z projektu złożonego przed otwarciem dorocznej sesji parlamentu. Agencja Xinhua zapowiadała wcześniej sumę 146 mld dolarów. W ubiegłym roku budżet ten zwiększył się o 7 proc., Chiny wydały 151 mld dolarów na wojsko.

Prezydent D. Trump zaproponował budżet wojskowy największy od 2011 r., przewidujący zwiększenie zdolności obronnych środkami jądrowymi i stworzenie przeciwwagi dla rosnącej potęgi Chin i Rosji. Propozycja zawarta we wniosku budżetowym Trumpa dla rządu zakłada 617 mld dolarów dla Pentagonu i dodatkowe 69 mld na finansowanie trwających działań wojennych w roku finansowym 2019. Jest to o 74 mld dolarów więcej od budżetu na poprzedni rok.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA