fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Rosja i Chiny zbudują ciężki śmigłowiec

Adobe Stock
Nowy ciężki śmigłowiec rosyjsko-chiński ma być gotowy do 2032 roku. Produkcja odbywać się będzie w Chinach, Rosjanie zajmą się stroną techniczną projektu.

Rosyjski holding „Helikoptery Rosji” i chiński Avicopter zakończyły rozmowy i uzgodniły kontrakt na budowę ciężkiego śmigłowca AC332 AHL. Agencja TASS informuje, że strony podpiszą wiążący dokument do końca roku. Zgodnie z uzgodnieniami Rosjanie opracują szczegóły techniczne oraz niektóre węzły i agregaty nowej maszyny. 

- Technologie, które opracujemy, zostaną przekazane Chinom. ChRL odpowiadać będzie za realizację całego programu, w tym za projektowanie, budowę modeli, przeprowadzenie prób, uzyskanie certyfikatów, produkcję, a także dostawy śmigłowca na rynek - wyliczył przedstawiciel Helikopterów Rosji podczas odbywających się w Chinach targów China Helicopter Exposition.

Maksymalna masa wzlotowa AC332 AHL to 38,2 tony, pułap - 5,7 tys. m.; będzie latać na odległość do 630 km z maksymalną prędkością 300 km/h. Może przewozić do 15 ton ładunków. 

Śmigłowiec jest przeznaczony w pierwszej kolejności na rynek chiński. O tym, czy trafi też za granicę, zdecydują Chińczycy. Maszyna ma być gotowa i otrzymać wymagane certyfikaty do 2032 r.

Rosjanie poinformowali też, że rozpoczęli dostawy do Chin swojego śmigłowca Mi-171A2 z silnikiem BK-2500. Maszyna przeszła chrzest bojowy podczas gaszenia pożarów w grudniu 2018 r. Wtedy po raz pierwszy zrzuciła 3 tony wody na płonące lasy. Kontrakt opiewa na 12 maszyn.

Koncern Helikoptery Rosji negocjuje też z Chińczykami utworzenie w Chinach centrów serwisowych, obsługi i remontów Mi-171 (Mi-17) i Ka-32. W końcu 2018 r. strony podpisały kontakt na dostawę 20 rosyjskich śmigłowców Ansat (Kazan Ansat). Chińczycy chcą też kupować w Rosji inne śmigłowce - ?i-8/17, ?i-26?? i ?A-32?11??.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA