fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Psychiatrzy ostrzegają przed Trumpem. "Może być groźny"

AFP
"Wypowiadamy się, ponieważ jesteśmy przekonani, że, wraz ze zbliżaniem się próby przeprowadzenia impeachmentu, Donald Trump może stać się jeszcze groźniejszy, może być zagrożeniem dla naszego narodu" - piszą prof. Bandy Lee (Yale Medical School), prof. John Zinner (George Washington University) oraz były pracownik CIA, dr Jerrold Post w oświadczeniu, które ma trafić do członków komisji ds. sądownictwa Izby Reprezentantów.

Oświadczenie ma być podpisane przez 350 psychiatrów podpisujących się pod przedstawionym w nim wnioskami.

Wszyscy trzej psychiatrzy, którzy są autorami oświadczenia, chcą złożyć zeznania w związku ze śledztwem ws. impeachmentu.

Autorzy ostrzegają, że nie zwracanie uwagi i "brak zrozumienia dla psychologicznych aspektów (impeachmentu), albo lekceważenie ich, może doprowadzić do katastrofalnych skutków".

Psychiatrzy apelują, aby Kongres "potraktował sprawę poważnie" i "ograniczył niszczycielskie impulsy" Trumpa. Dodają, że są gotowi przedstawić "ważne rekomendacje" w tym zakresie.

Prof. Lee przekonuje, że prezydent USA "rozwija swoje teorie spiskowe" i "wykazuje wielkie okrucieństwo i mściwość" w coraz częstszych tweetach co może świadczyć o tym, że "napędza się swoimi urojeniami".

Zdaniem psychiatry wpisy Trumpa wykazują, że są "raczej urojeniami niż zwykłymi kłamstwami". Wskazuje przy tym na stwierdzenie Trumpa w czasie spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, w czasie którego prezydent USA mówił, że wielu "uczonych prawników" analizowało zapis jego rozmowy z 25 lipca z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zgadzali się co do opisu rozmowy jako "absolutnie doskonałej".

Dr Lee ostrzega, że teorie spiskowe głoszone przez Trumpa to problem z zakresu zdrowia publicznego, ponieważ prezydent USA może wciągnąć społeczeństwo w "zbiorową psychozę na poziomie całego narodu".

Z kolei prof. Zinner podkreśla, że postępowanie ws. impeachmentu jest "najpoważniejszym zagrożeniem dla samooceny Trumpa, jakiego dotychczas prezydent doświadczył". - Obawiamy się, że jego gniew może być jeszcze bardziej destrukcyjny niż dotychczas - dodaje.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA