fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump: Nie podpiszę umowy z Chinami dopóki nie będzie bardzo dobra

afp
Optymizm dotyczący szybkiego rozwiązania wielomiesięcznej wojny handlowej między USA i Chinami został ostudzony przez sprzeczne komentarze z Waszyngtonu i Pekinu, które w piątek doprowadziły do ??globalnego spadku na giełdach.

Prezydent Donald Trump stwierdził, że pozostaje optymistą, jeśli chodzi o rozmowy z Chinami, ale zapowiedział, że nie zgodzi się na żadne porozumienie z Pekinem, dopóki porozumienie kończące wojnę handlową nie będzie "bardzo dobrą umową".

Dwa ekonomiczne mocarstwa toczą wojnę handlową od zeszłego lata, uderzając w siebie cłami na ponad 360 miliardów dolarów w obrocie dwustronnym, zaczynającymi hamować wzrost gospodarczy i niszczącymi zaufanie biznesowe.

- Jestem przeświadczony, ale (...) jeśli to nie będzie dobre porozumienie, nie zawrę umowy - powiedział Trump reporterom, wyjeżdżając z Białego Domu by odwiedzić Alabamę, zniszczoną przez tornado.

- Zrobimy to bardzo dobrze, tak czy inaczej, z umową lub bez niej - zaznaczył.

Amerykańscy i chińscy dyplomacji powiedzieli, że robią postępy w kierunku rozwiązania konfliktu, ale dyplomata USA w Pekinie powiedział w piątek, że porozumienie nie jest wcale oczywiste.

Waszyngton domaga się głębokich zmian strukturalnych, w tym zmian w sposobie, w jaki Pekin traktuje zagranicznych inwestorów i własne przedsiębiorstwa państwowe.

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow przyznał, że planowane przez Trumpa spotkanie w jego ośrodku na Florydzie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, które było spodziewane na marzec, może przesunąć się na przyszły miesiąc.

Ostrzejszy ton w połączeniu ze słabymi chińskimi danymi handlowymi, pokazującymi gwałtowne osłabienie eksportu i importu, spowodowały spadki na światowych giełdach.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA