fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Minister sprawiedliwości zmienia kwoty wydatków w postępowaniu w sprawach o wykroczenia

Zbigniew Ziobro
PAP/Bartłomiej Zborowski
Od 2018 r. jeden obwiniony zapłaci 20 zł za wydatki ponoszone w toku czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia.

Minister sprawiedliwości zmienia kwoty wydatków w postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Zryczałtowane wydatki ponoszone w toku czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia od jednego obwinionego lub oskarżyciela posiłkowego wynoszą 20 zł.

Postępowanie zwyczajne lub przyspieszone kosztuje 100 zł, a jeżeli zostało zakończone skazaniem bez przeprowadzenia rozprawy – 50 zł. Tyle samo kosztuje postępowanie nakazowe. Z kolei opłata sądowa od wniosku o wznowienie postępowania w sprawach o wykroczenia wyniesie 100 zł. Minister proponuje też odstąpienie od określania dodatkowego ryczałtu za badanie chemiczne krwi lub moczu oraz za badanie alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem elektronicznym.

W 2016 r. wszczęto blisko 500 tys. spraw o wykroczenia – najwięcej z wniosków policji (377 tys.) oraz straży miejskiej (51 tys.).

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Wówczas też zacznie obowiązywać zmieniona procedura w sprawach o wykroczenia. Chodzi o koszty spraw prowadzonych przez straż gminną lub miejską. Po Nowym Roku pokryje je budżet państwa lub samorząd, stosownie do zasad odpowiedzialności za wynik postępowania. ©?

Etap legislacyjny: uzgodnienia publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA