fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Sejm zaostrzy warunki przedawnienia w sprawach karnych

Fotorzepa, Rafał Guz
Nie pięć, lecz dziesięć lat wynosić będzie przedawnienie karalności najpoważniejszych przestępstw.

Sejm uchwalił w piątek zmiany w prawie karnym. Zaostrzył przepisy o przedawnieniu karalności. W zależności od rodzaju przestępstwa, karalność przedawnia się, gdy od jego popełnienia upłynęło od pięciu do 30 lat.

Przed 1 lipca, jeżeli w tych okresach wszczęto postępowanie, to termin przedawnienia wydłużał się o dziesięć lat, gdy chodziło o zbrodnię lub występek zagrożony karą przekraczającą pięć lat więzienia, oraz o pięć lat w przypadku pozostałych przestępstw.

Od 1 lipca 2015 r. (po wejściu w życie reformy procedury karnej, a wraz z nią zmian w prawie karnym) termin dodatkowego przedawnienia jest jeden: wynosi pięć lat.

Posłowie PiS uznali, że kłóci się to z ideą sprawiedliwości społecznej i zaproponowali wydłużenie do dziesięciu lat okresu przedawnienia wszystkich przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, jeżeli w czasie jego biegu wszczęto postępowanie „w sprawie".

Surowszy przepis ma być stosowany także do czynów popełnionych przed wejściem w życie zmiany, chyba że termin przedawnienia już upłynął.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA