fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Morawiecki zapowiada nowe obostrzenia w prawie drogowym

Mateusz Morawiecki
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w niedzielę zmiany w prawie drogowym.

Chodzi o pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy, ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę i odbieranie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości powyżej 50 km/h od dopuszczalnego obostrzenia poza terenem zabudowanym.

Warto nadmienić, że był już gotowy w Sejmie projekt ws. pierwszeństwa dla pieszych. Wycofano się z niego z powodu opinii ekspertów. Twierdzili, że wprowadzenie takiej zmiany nie polepszy, a wręcz pogorszy bezpieczeństwo pieszych na pasach.

Premier podkreślił, że granicą śmiertelną jest wspomniana prędkość 50 km/h, a nasze przepisy w zakresie przekraczania szybkości nie są tak dotkliwe jak chociażby niemieckie.

W swoim expose szef rządu zapowiadał zmiany ws. bezpieczeństwa na drogach. Oprócz pierwszeństwa dla pieszych już przed przejściem na pasy obiecał surowe kary dla pijanych kierowców i szerzej wykorzystywane buspasy.

Przypomnijmy, że 6 grudnia br. weszły w życie nowe przepisy w prawie drogowym, które wprowadziły obowiązek tzw. "jazdy na suwak" i tworzenia "korytarzy życia".

Morawiecki zapewnił również wyższe kary za wykroczenia drogowe. Niedawno premier ujawnił, że za sprawiedliwe uważa powiązanie wysokości kar z dochodami sprawcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA