fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Nowe znaki drogowe dla fotoradarów

Rzeczpospolita
Dotychczasowe oznakowanie punktów pomiaru średniej prędkości pojazdów nie zdało egzaminu, było mało czytelne. Nowe ma być lepsze.

Minister infrastruktury chce zmienić sposób informowania kierowców o odcinku drogi objętym automatyczną kontrolą średniej prędkości i wprowadza znak informujący o końcu tego odcinka. Projekt zmian w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Co się zmieni? Dotychczasowy znak D-51 „automatyczna kontrola prędkości" z tabliczką tekstową podającą długość odcinka objętego kontrolą nie jest czytelny i  rozpoznawalny dla kierujących pojazdami. Dlatego pojawią się nowe oznaczenia: znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości" i D-51b „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości". Pierwszy uprzedzi o odcinku, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie, a znak D-51b poinformuje o jego końcu.

Projekt rozszerza też stosowanie tabliczki T-1a na wskazywanie odległości znaku informacyjnego do początku odcinka drogi.

Takie rozwiązanie pozwoli na umieszczenie dodatkowego znaku D-51a wraz z tabliczką T-1a przed początkiem odcinka drogi objętego automatyczną kontrolą średniej prędkości, w przypadku gdy początek tego odcinka znajduje się w miejscu o ograniczonej widoczności.

Minister ma nadzieję, że nowe oznakowanie przyczyni się do skuteczniejszego respektowania przez kierujących przepisów drogowych, co poprawi bezpieczeństwo na drogach.

Etap legislacyjny: uzgodnienia

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA