fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy krytykuje stygmatyzację osób LGBTI w Polsce

Adobe Stock
Polscy politycy powinni przestać stygmatyzować osoby LGBTI – stwierdził Komisarz Praw Człowieka Rady Europy w opublikowanym w czwartek memorandum. Dodał, że grozi to „legitymizacją homofobicznej przemocy”.

Agencja Reuters w swojej depeszy zwraca uwagę, że rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość uczyniło z walki z „ideologią LGBT" kluczowy element kampanii wyborczych w 2019 i 2020 roku, starając się sięgnąć po konserwatywnych wyborców.

„Komisarz jest głęboko zaniepokojony rozpowszechnianiem negatywnych i prowokujących narracji homofobicznych przez wielu urzędników w Polsce, w tym osoby na najwyższych stanowiskach rządowych" - napisano w memorandum Dunji Mijatovic. Jak przy tym zaznaczono: „stygmatyzacja i nienawiść skierowana przeciwko określonym osobom lub grupom ludzi niesie za sobą realne ryzyko legitymizacji przemocy, czasami ze skutkami śmiertelnymi".

W memorandum wśród przykładów stygmatyzacji osób LGBTI w Polsce podano „strefy wolne od LGBT".

„Stygmatyzującej retoryce często towarzyszyło nękanie i zastraszanie działaczy LGBTI przez organy ścigania i prokuraturę" - czytamy w memorandum, powołując się na przykład aktywisty zatrzymanego za wieszanie plakatów Matki Boskiej z tęczową aureolą.

Źródło: reuters.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA