fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Gminne becikowe nie zabierze zasiłku rodzinnego

123RF
Przyznanie przez gminę własnego becikowego nie pozbawi rodziców innych świadczeń rodzinnych, przysługujących im na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdyż nie będzie wliczane do dochodu.

Taką informacje publikuje Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej na swojej stronie internetowej.

Dotychczas gminy mogły przyznawać i finansować z własnych środków własne becikowe lub podwyższać wysokość ustawowych dodatków do zasiłków rodzinnych. Od 5 września 2015 r., dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, zyskały większą samodzielność. Samorządy, które będą chciały pomóc swoim mieszkańcom – np. rodzicom wychowującym dzieci, mogą zdecydować o ustanowieniu własnego świadczenia rodzinnego. Jego wysokość, kryteria i zasady przyznawania oraz określenie osób, do których trafi, będą ustalane uchwałą gminy.

Formę świadczenia również ustalać będzie gmina w uchwale -może ono mieć np. formę wypłaty gotówki lub bonu opiekuńczego, do wykorzystania np. na zatrudnienie niani lub umieszczenia dziecka w żłobku czy klubie dziecięcym. Jego przyznanie nie pozbawi rodziców innych świadczeń rodzinnych, przysługujących im na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdyż nie będzie wliczane do dochodu na podstawie którego ustalane jest prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od kryterium dochodowego.

Przymnijmy, że zasiłek rodzinny (i dodatki do niego) dostaną rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza miesięcznie 674 zł netto. Jeśli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko, dochód nie będzie mógł przekroczyć 764 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA