fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie Warszawskie

Trzeba uhonorować bohaterów powstania warszawskiego

Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli. Na zdjęciu uczestniczka powstania Wanda Traczyk-Stawska
Fotorzepa, Adam Burakowski
Każdy warszawski powstaniec powinien otrzymać nagrodę miasta stołecznego Warszawy.

Z takim apelem do władz stolicy i przewodniczącej Rady Warszawy zwróciła się Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Według Rafała Szczepańskiego, prezesa fundacji, to ostatni moment na uhonorowanie powstańców przez władze miasta. – Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, odchodzą kolejni bohaterowie. Kto jeśli nie powstańcy, którzy rzucili na szaniec swoje życie, zasługuje na ten zaszczyt? – dodaje prezes Szczepański.

Przyznanie nagrody miasta stołecznego Warszawy wiąże się z otrzymaniem jednorazowego dodatku dla tych osób w wysokości 10 tys. zł. Fundacja chce również zapisania w budżecie miasta środków na odnowienie grobowca żony generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej o pseudonimie Maria Springer, bohaterki wywiadu Armii Krajowej, która brała udział w walkach powstania warszawskiego.

Organizacja ta w ramach akcji „Serce dla Powstańców" chce też przygotować kilkadziesiąt paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących. Jest również w trakcie przygotowywania sprzątania grobów powstańców. Dlatego poszukuje wolontariuszy, którzy przed świętami pomogą uporządkować ich nagrobki. Można się zgłaszać za pomocą e-maila: biuroprasowe@fpbp.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA