fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Polscy studenci już mniej wierzą w moc dyplomu w znalezieniu dobrej pracy

Adobe Stock
Co trzeci studiujący Polak uważa, że ukończenie wyższej uczelni wcale nie pomoże mu w znalezieniu dobrej pracy – wynika z badania portalu Pracuj.pl.

Jeszcze do niedawna dyplom wyższej uczelni był traktowany jako przepustka do lepszego startu w zawodowej karierze. Dzisiaj młodzi ludzie już rzadziej są przekonani, że samo ukończenie uczelni zagwarantuje im dobrą pozycję na rynku pracy. Wskazują na to najnowsze badania Grupy Pracuj.

Czytaj także: Najlepsze wydziały ekonomiczne w Polsce. Dobre studia nie boją się niżu

Okazuje się, że tylko 37 proc. studentów i absolwentów podpisuje się pod stwierdzeniem, że studia są potrzebne, by znaleźć dobrą pracę. Za to aż 33 proc. nie zgadza się z tą tezą, a reszta nie ma zdania na ten temat. – Studenci i absolwenci są świadomi, że same dobre chęci i dyplom zazwyczaj nie wystarczają – komentuje Konstancja Zyzik, ekspert w Grupie Pracuj. Studenci mają zresztą tego świadomość.

– W naszym badaniu aż 83 proc. osób twierdzi, że pracodawcy już na starcie kariery oczekują od pracowników doświadczenia i konkretnych kompetencji. Dlatego nieobowiązkowe praktyki i staże stały się już niemal koniecznością – zaznacza Zyzik. Nic więc dziwnego, że prawie 70 proc. młodych Polaków ma za sobą praktyki i staże. I zwykle je chwalą za przydatność – niekiedy większą niż korzyści z zajęć na uczelni. Negatywny stereotyp stażu (parzenie kawy i obsługa kserokopiarki) nie potwierdza się w opiniach ankietowanych. Aż 61 proc. studentów i absolwentów po stażach czy praktykach twierdzi, że dobrze przygotowują one do pracy, 63 proc. – że uczą funkcjonowania w firmie, a 57 proc. – że pomagają zdobyć konkretne umiejętności. Tylko 28 proc. ocenia, że w trakcie praktyk wykonywali nudne i powtarzalne zadania.

Jak zaznacza ekspertka Pracuj.pl, nawet w okresie świetnej koniunktury na rynku pracy dla pracodawców wciąż najważniejszym kryterium wyboru kandydatów są ich umiejętności, a nie oceny na dyplomie. Co więcej, aż 32 proc. młodych ludzi nie sądzi, by studia dobrze przygotowywały ich do pracy. Tyle samo badanych jest odwrotnego zadania, co oznacza, że dobre opinie o jakości studiów są w mniejszości. Podobnie rozkładają się opinie co do poziomu umiejętności szukania pracy. 38- -proc. grupa krytyków twierdzących, że uczelnia nie przygotowała ich do startu na rynku pracy, przewyższa 33- -proc. grupę zadowolonych.

W badaniu widać, że studenci i absolwenci dzielą się na trzy dosyć równe grupy (na co może wpływać marka i jakość wybranych przez nich uczelni) – oceniających wysoko wpływ uczelni na ich szanse zawodowe, krytyków szkół wyższych i osoby niezdecydowane.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA