fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Work Service: Szykuje się dobry rok do zmiany pracy

123rf.com
W 2017 r. kandydaci w jeszcze większym stopniu niż w minionym roku będą mogli przebierać w ofertach pracy, a firmy będą borykać się z trudnościami rekrutacyjnymi.

Rekordowo niska stopa bezrobocia w wielu miejscach w Polsce powoduje, że osoby planujące w ramach noworocznych postanowień zmianę pracy, będą miały ułatwione zadanie- twierdzą eksperci agencji zatrudnienia Work Service.

Jak przewiduje jej prezes, Maciej Witucki, pracodawcy będą musieli jeszcze mocniej rywalizować o kandydatów do pracy,

tym bardziej, że w nachodzących miesiącach bezrobocie może spaść do poziomów wyraźnie poniżej 8 proc. Co prawda dynamika tych spadków zwolni w porównaniu z 2016 r. – w związku z wysokim udziałem osób długotrwale pozostających bez pracy.

–56 proc. bezrobotnych stanowią Polacy długotrwale nieobecni na rynku pracy, a przywrócenie ich z powodzeniem do aktywności zawodowej wymaga wielomiesięcznych zabiegów przypomina Witucki.

Trudności z dostępem do pracowników nasili starzenie się Polaków, na co nakładają się ostatnie zmiany legislacyjne dotyczące powrotu do niższego wieku emerytalnego.- To ogromnie wyzwanie dla pracodawców, bo ma ono miejsce w warunkach kurczenia się zasobów kadrowych, rekordowego wzrostu wakatów i prognoz demograficznych przewidujących zmniejszenie się liczby ludności w niektórych regionach Polski o nawet 30 proc.- podkreśla Andrzej Kubisiak z Work Service.

Jak przewiduje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service, malejąca pula dostępnych pracowników na rynku przy rekordowo niskich poziomach bezrobocia będzie owocowała zaostrzaniem się rywalizacji o kandydatów- często poprzez podwyżki płac. W pierwszej kolejności odczują je osoby zatrudnione na etacie na poziomach płacy minimalnej. Ich wynagrodzenie wzrośnie o 8 proc. w skali roku, podczas gdy średnia stawka w tym okresie wzrośnie o połowę wolniej.

To na początek, bo w kolejnych miesiącach, w wyniku zaostrzającej się rywalizacji o pracowników, Work Service spodziewa się wzrostu wynagrodzeń o ponad 5 proc. licząc rok do roku.

- Ta poprawa będzie szczególnie widoczna wśród pracowników fizycznych i niewykwalifikowanych, którzy dotychczas notowali wynagrodzenia poniżej poziomów mediany. To właśnie osób gotowych do podjęcia pracy na podstawowych stanowiskach brakuje dziś w największym stopniu w gospodarce – dodaje Inglot.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA