fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Balcerowicz: To, co robi Gowin, to hańba

Rzeczpospolita TV
- Mamy do czynienia z masową czystką przy pomocy nikczemnej propagandy - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier.

Balcerowicz wypowiedział się na temat raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju dotyczącego zmian personalnych w instytucjach państwowych, które nastąpiły po przejęciu władzy przez PiS. - Raport pokazuje - na faktach - absolutnie bezprecedensową falę czystek w państwie, w administracji rządowej, dokonaną na podstawie specjalnego działania ustaw, które zrywają kadencję, zrywają zasady konkursów - czyli cywilizowane praktyki - i wprowadzają (do instytucji – red.) ludzi związanych z PiS-em – powiedział.

- PiS uchwalił – na zasadzie skoncentrowanej akcji - 37 ustaw (...), które wymiotły kierownictwa praktycznie wszystkich instytucji rządowych. (...) Po raz pierwszy - poza pierwszym epizodem PiS-u - mamy do czynienia z masową czystką przy pomocy nikczemnej propagandy. (...) Tego rodzaju barbarzyńskiej praktyki, która kojarzy się z bolszewizmem nie ma nigdzie w cywilizowanym kraju demokracji zachodniej – dodał.

- W żadnym innym kraju Zachodu nie dokonano takiego przejęcia państwa przez jedną partię – zaznaczył Balcerowicz.

Jacek Nizinkiewicz podkreślił, że rząd Polski ma najwięcej wiceministrów w Europie. Dziennikarz zapytał naszego gościa czy taka praktyka jest konieczna. Profesor odpowiedział, że jest to niezbędne, jeżeli próbuje się wprowadzić "ręczne sterownie" państwem. - Wtedy jest potrzeba ludzi sterujących. Przecież w tym kierunki zmierza ta "dobra zmiana" – więcej "ręcznego sterowania": poprzez rozszerzenie własności państwowej, czy to poprzez nacjonalizację w postaci wykupu banków – dodał.

Pytany, co powinno się zrobić, żeby w polskiej administracji pracowały profesjonalnie przygotowane osoby, Balcerowicz powiedział, że należy dokonać szeregu zmian. - Trzeba przywrócić dobre praktyki, które mieliśmy w Polsce (...) - to oznacza odsunięcie - w sposób demokratyczny - obecnie rządzących. (...) Potrzebna jest ogromna, narastająca edukacja obywatelska – podkreślił.

Pytany czy Jarosław Gowin miał rację mówiąc o zbyt niskich wynagrodzeniach ministerialnych, odpowiedział że Jarosławowi Gowinowi w ogóle nie powinno się płacić. - Uważam, że za dużo uwagi koncentruje się na tym, ile ministrowie zarabiają. Uważam, że ministrowie zarabiają za mało. (...) To, co robi Gowin, to hańba - podkreślił prof. Balcerowicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA