fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kryptowaluty: obrót bitcoinami przez rok bez podatku

123RF
Skarbówka czasowo rezygnuje z PCC od sprzedaży i zamiany wirtualnej waluty.

Do 15 czerwca minister finansów ma wydać rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od obrotu kryptowalutą – poinformował „Rzeczpospolitą" resort finansów.

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zajmują się handlem bitcoinami (i innymi wirtualnymi walutami). Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 11 kwietnia, zelektryzował ich komunikat Ministerstwa Finansów, z którego wynikało, że od każdej transakcji trzeba płacić PCC.

Przy takim podejściu obrót kryptowalutą staje się kompletnie nieopłacalny, a podatek może przekroczyć wielokrotnie zainwestowane środki.

Minister finansów podkreśla, że opodatkowanie PCC to konsekwencja orzecznictwa sądowego, w którym wirtualne waluty są zaliczane do praw majątkowych. Ma jednak świadomość problemu i zamierza wydać rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od sprzedaży i zamiany wirtualnej waluty. Będzie dotyczyło wszystkich osób dokonujących obrotu kryptowalutą, bez względu na liczbę i wartość transakcji. Ma być ono wydane do 15 czerwca. Będzie miało zastosowanie do umów sprzedaży i zamiany przeprowadzonych od 13 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r.

Ministerstwo zapewnia, że czasowa rezygnacja z poboru podatku pozwoli na przeprowadzenie pogłębionej analizy tych transakcji i przygotowanie systemowych rozwiązań.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA