fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Nie ma podatku od odwołanej darowizny - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Córka nie zapłaci daniny, jeśli rodzice zażądali od niej zwrotu podarowanego wcześniej mieszkania.

Rodzinne darowizny mają konsekwencje podatkowe. Ale co z odwołaniem darowizny? Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się kobieta, która w 2003 r. zawarła umowę udokumentowaną aktem notarialnym. Na tej podstawie nabyła od rodziców spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu wraz z miejscem garażowym. Umowa darowizny nie została jednak wykonana, ponieważ rodzice nigdy nie wydali córce mieszkania.

Czytaj też:

Teraz strony zamierzają udokumentować aktem notarialnym rozwiązanie umowy darowizny oraz zwrotne przeniesienie własności lokalu na rodziców. Zrzekną się też wzajemnych roszczeń z tego tytułu. Kobieta miała wątpliwości co do rozliczenia z fiskusem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał w interpretacji (O111-KDIB2-3.4015.9.2020.1.ASZ), że daninę płaci co do zasady osoba obdarowana. Odwołanie darowizny – jako nieobjęte zakresem ustawy – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Taka czynność (jeśli jest możliwa w świetle przepisów kodeksu cywilnego) nie spowoduje po stronie wnioskodawczyni obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn – stwierdził dyrektor KIS.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA