fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Skripal i inni. Polowanie na odszczepieńców

Źołnierze usuwają z ulicy pojazd skażony substancją, którą otruto Siergieja Skripala. Rosjanie wybrali taką formę zemsty na byłym agencie, która mogła kosztować życie wielu osób.
AFP
Wielu funkcjonariuszy sowieckich tajnych służb marzyło tylko o zdradzie znienawidzonego systemu i o ucieczce na Zachód. Za uciekinierami wysyłano ekipy zabójców. Ten zwyczaj od Sowietów przejęła współczesna Rosja.

Zdrajcy odwalą kitę. Wierzcie mi. Ci kolesie zdradzili swoich przyjaciół, swoich towarzyszy broni. Cokolwiek dostali w zamian, to udławią się tymi 30 srebrnikami – mówi rosyjski prezydent Władimir Putin na krótkim nagraniu z 2010 r. Film ten ponownie zaczął być wrzucany do internetu, gdy w Wielkiej Brytanii dokonano zamachu na Siergieja Skripala, pułkownika wywiadu wojskowego GRU, który szpiegował dla Brytyjczyków. Skripal, wraz ze swoją córką Julią, został zatruty gazem paraliżującym znanym jako nowiczok i produkowanym na potrzeby rosyjskich służb specjalnych.

Zamach nie do końca się jednak powiódł, gdyż brytyjski rząd szybko powiązał sprawców z Rosją, a to doprowadziło do kryzysu w relacjach Zachodu z Moskwą. No cóż, ani perspektywa bojkotu piłkarskich mistrzostw, ani groźba wprowadzenia sankcji przeciwko oligarchom nie odstraszyły służb Putina od próby zabicia człowieka, który je zdradził. Służby te złamały przy tym tabu – postanowiły zabić szpiega, któ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA