fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Marek Bartelik: Sztuka współczesna to przepustka do kultury luksusu

Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Bodaj najważniejsze muzeum sztuki nowoczesnej na świecie
EAST NEWS
Sztuka współczesna, którą nie interesowały się szerokie grupy społeczne, stała się częścią kultury popularnej. O Picassie i Warholu ludzie dowiadują się z internetu – mówi Małgorzacie Piwowar Marek Bartelik, krytyk działający w Nowym Jorku.

Plus Minus: Czy w Nowym Jorku, światowej stolicy sztuki, ludzie lubią chodzić do galerii?

Lubią i to bardzo. W dzielnicy Chelsea, gdzie mieszczą się te największe, są tłumy, szczególnie w weekendy. Tyle że prywatne galerie coraz częściej borykają się z problemami finansowymi, bo coraz rzadziej się w nich kupuje. I nie dają rady być otwarte przez cały tydzień.

Właściciele małych galerii prowadzą je hobbystycznie, czy również zarabiają?

Nierzadko zarabiają, odsprzedając prace znanych artystów na zapleczu, co pozwala im finansować wystawy nowych artystów. Warunki ciągle dyktują wielcy galerzyści: Gogosian, David Zwirner, Hauser i Wirth. A znajoma właścicielka małej nowojorskiej galerii pokazuje właśnie mniej znanych artystów, także z Polski. Niedawno jej podopiecznego wziął do swojej stajni jeden z marszandów-rekinów. Artysta był szczęśliwy. Znajoma też, bo miała kilka jego prac, które podrożały dziesięciokrotnie. Małe galerie nie są też przyjmowane przez ko...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA