Platforma Obywatelska

Stanisław Gawłowski trafia do aresztu

Stanisław Gawłowski
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Sąd w Szczecinie zdecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu wobec posła PO Stanisława Gawłowskiego

Dziś rozpoczęło się posiedzenie aresztowe w sprawie sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego. 

O tymczasowy areszt dla Stanisława Gawłowskiego wnioskowała Prokuratura Krajowa. W komunikacie PK pojawiła się informacja, że istnieje realna obawa matactwa procesowego.

"Poseł Stanisław G., znając zakres śledztwa w części dotyczącej przestępstw korupcyjnych, może usiłować dotrzeć do osób, których przesłuchania zaplanowano, w celu uzgodnienia wspólnych wersji oświadczeń procesowych" - tłumaczyła Prokuratura Krajowa.

- Zła decyzja sądu. Będziemy składać zażalenie - napisał reprezentujący polityka PO Roman Giertych.

W rozmowie z dziennikarzami mecenas dodał, że argumentacja sądu była "rutynowa", a dowody przeciwko jego klientowi "słabe". Giertych liczy na to, że złożone zażalenie zostanie jak najszybciej rozpatrzone przez Sąd Okręgowy.

"Uzasadnienie postanowienia doręczone stronom jest zdumiewające. Jako argument za mataczeniem sąd przytacza... wypowiedzi Gawłowskiego do mediów w związku ze stawianymi zarzutami, co zdaniem sądu mogłoby wpływać na świadków. Wniosek: poseł oskarżany przez prokuraturę ma milczeć" - przekazał Giertych.

PIĘĆ ZARZUTÓW

Zarzuty postawione Gawłowskiemu dotyczą okresu, gdy pełnił funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządzie PO-PSL. Polityk miał przyjąć łapówkę o wartości co najmniej 175 tysięcy złotych oraz dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych.

Inny zarzut dotyczy podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych. Gawłowski miał także ujawnić informację niejawną oraz dopuścić się plagiatu pracy doktorskiej.

Pod koniec ubiegłego roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali dom Gawłowskiego w Koszalinie oraz mieszkanie w Warszawie. 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL