fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Papież Franciszek

Watykan: Papież Franciszek zaostrza przepisy dotyczące pedofilii

AFP
Papież Franciszek zaostrzył przepisy w sprawie ochrony niepełnoletnich oraz niepełnosprawnych przed wykorzystywaniem seksualnym na terenie Watykanu.

Jak informuje agencja Associated Press, przepisy te dotyczą także pracowników nuncjatur i przedstawicielstw Watykanu za granicą.

Czytaj także: Papież: Musimy usłyszeć krzyk ofiar pedofilii

 

 

Papież Franciszek wydał w tej sprawie trzy dokumenty. Wśród nich znalazł się dekret w formie listu, tak zwane motu proprio. Nakazują one bezzwłoczne informowanie kompetentnych władz o przypadkach nadużyć bądź podejrzeń, że mogło do nich dojść. Nie dotyczy to jednak informacji, które uzyskane zostały podczas spowiedzi. 

Choć obowiązkowy przepis dotyczący zgłaszania takich przestępstw jest ograniczony, jest to pierwszy w prawie takiego rodzaju wymóg.

Osoby uznane za winne będą natychmiast usuwane ze stanowisk. Ofiarom ma być natomiast zapewniona zarówno opieka duszpasterska, jak i medyczna. Ofiary i ich bliscy będą również na bieżąco informowani o przebiegu dochodzenia.

Przedawnienie przestępstw pedofilii rozciągnięto na 20 lat od chwili, w której ofiara ukończyła 18. rok życia. 

Jak podaje AP, wytyczne dla pracujących z niepełnoletnimi zawierają zakaz stosowania kar fizycznych oraz filmowania dzieci bez wyraźnej zgody rodziców.

Źródło: Associated Press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA