fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

OEES

Ład Międzynarodowy – jak odpowiedzieć na nowe wyzwania

123rf.com
Jednym z pięciu filarów tematycznych tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości „Open Eyes Economy Summit" jest ład międzynarodowy.

Jednym z największych wyzwań, przed jakim stają współczesne państwa, jest wypracowanie nowego kodeksu, całokształtu norm i procedur potrzebnych do stworzenia nowoczesnego systemu opartego na wartościach. W tegorocznej edycji OEES, która odbędzie się 14-15 XI w Krakowie, wezmą udział między innymi b. Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek, Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbieta Bieńkowska oraz wielu innych wybitnych specjalistów z dziedziny polityki, kultury, gospodarki czy edukacji.

Opierająca się na wartościach, ideach i moralno-etycznych zasadach współpraca na polu politycznym, gospodarczym oraz kulturalnym zacieśnia więzi i zachęca do współtworzenia międzynarodowego ładu. Zadaniem światowych przywódców jest podkreślanie, że międzynarodowe bezpieczeństwo to nasz wspólny interes. Poglądy i przekonania ludzi mają bezpośredni wpływ na ich postępowanie. Jednak nierzadko oddziałują także na decyzje polityczne ich reprezentantów. Nowy porządek ma rację bytu tylko wtedy, gdy zostanie wynegocjowany i wzajemnie ukształtowany, a nie narzucony odgórnie przez światowe mocarstwa.

„Porządek międzynarodowy – ukształtowany decyzjami podjętymi po II wojnie światowej (Jałta, Poczdam) oraz uzgodnionymi w historycznym procesie dalszego rozwoju w Europie (Rada Europejska, Unia Europejska, Akt końcowy z Helsinek) – ulega na naszych oczach poważnej erozji i rozpadowi. Podważane są fundamenty i główne filary ładu międzynarodowego, opartego na respektowaniu uniwersalnych wartości. W przeciwieństwie do przeszłości, kiedy ład międzynarodowy określały głównie układ i równowaga sił, nowy porządek świata po zakończeniu zimnej wojny miał być oparty zarówno na respektowaniu równowagi interesów i sił, jak też na poszanowaniu systemu uniwersalnych wartości i zasad. Tak się nie stało – to spór o pryncypia, a zarazem źródło dzisiejszych i jutrzejszych konfliktów".

Bloki dyskusyjny, w którym wezmą udział prelegenci, pokaże szerokie spojrzenie na to, jak funkcjonuje dzisiejszy świat. Eksperci z dziedzin polityki, biznesu, edukacji, administracji publicznej oraz kultury nie tylko dostarczą słuchaczom fachowej wiedzy, ale również zderzą ze sobą różne perspektywy patrzenia na kwestie polityczne. Wytłumaczą, dlaczego nowy ład międzynarodowy powinien być oparty na wartościach, i zastanowią się nad tym, jak wprowadzić go w życie. Ład międzynarodowy to coś, na czym budujemy nasze codzienne życie i społeczne funkcjonowanie. Żyjemy w dynamicznych czasach - kryzys migracyjny, Brexit oraz odradzające się imperialistyczne praktyki kluczowych na arenie międzynarodowego bezpieczeństwa państw – to tylko niektóre wyzwania, z jakimi przychodzi zmierzyć się współczesnym społeczeństwom.

W debacie o ładzie międzynarodowym wezmą udział między innymi: Günter Verheugen – b. Komisarz Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia UE oraz b. Komisarz ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości, Des Browne – b. Minister Obrony Wielkiej Brytanii, Paweł Świeboda – Zastępca Szefa Europejskiego Centrum Polityki Strategicznej przy Komisji Europejskiej.

Open Eyes Economy Summit odbędzie się w krakowskim Centrum Kongresowym ICE 14-15 listopada. Partnerem głównym OEES2 jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a Miasto Kraków jest gospodarzem kongresu. Wydarzenie jest częścią Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2017.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA