fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

ZX Spectrum wraca

Tak ma wyglądać Spectrum przerobione na konsolę gier
materiały prasowe
Brytyjska firma SMS Electronics ma rozpocząć produkcję komputera z lat 80. ubiegłego wieku — słynnego Sinclaira ZX Spectrum. Tym razem w formie konsoli gier.

To dobra wiadomość dla wszystkich „starszych dzieci". Żeby pamiętać czarny komputerek z gumową klawiaturą, trzeba mieć co najmniej... 40 lat. ZX Spectrum był dla wielu — również w Polsce — pierwszym komputerem w życiu. Służył i do zabawy, i do nauki programowania (polecenia języka Basic były wydrukowane na gumowych klawiszach). Postronni zapamiętali głównie skrzeczenie głośnika magnetofonu — bo programy wgrywało się z kaset.

Teraz legenda wraca. No prawie. ZX Spectrum Vega to wersja „spektrumny" przystosowana do gier. Pokazane prototypy sugerują, że będzie mniejsza niż oryginał i będzie miała mniej przycisków (ale będą gumowe).

No i głównym zadaniem urządzenia będą gry. Ponieważ od czasów sir Clive'a Sinclaira technika poszła nieco do przodu, gier nie trzeba będzie wgrywać z kaset magnetofonowych (i tak ich zresztą już nie ma), ale są one zapisane w pamięci. Mieści 1000 klasycznych gier — m.in. „Jet Packa". Później z sieci będzie można pobrać kolejne.

Konsolę trzeba podłączyć do telewizora. Brak fizycznej klawiatury nadrabia klawiaturą wyświetlaną na ekranie. Vega — według jej twórców — może uruchomić wszystkie gry, które kiedykolwiek napisano na ZX Spectrum i ZX Spectrum + (różnił się od pierwowzoru obudową i plastikową klawiaturą). W sumie to ponad 14 tys. różnych tytułów.

- Jeżeli Vega będzie się sprzedawała tak dobrze jak oryginalne ZX Spectrum, to będzie dla nas wielka szansa — mówi sieci BBC Mark Goldby z SMS Electronics. (W sumie sprzedano ok. 5 mln ZX Spectrum). — Jeżeli masz bzika na punkcie grafiki, to pewnie ci się nie spodoba, ale te gry są naprawdę bardzo uzależniające. Mamy już kolejkę naszych techników czekających żeby wreszcie zagrać.

Produkcja Vegi ma ruszyć w lutym. Pierwsze egzemplarze trafią do sprzedaży w kwietniu. Szacowana cena to 100 funtów. Za projekt odpowiada Retro Computers, a firma Sir Clive'a Sinclaira — Sinclair Research ma w niej udziały. Co zabawne, aby produkcja była możliwa, prawa własności intelektualnej trzeba było licencjonować od Sky In-Home Service, która otrzymała je od spółki Amstrad. Amstrad w latach 80. najpierw konkurował z Sinclairem, a później wykupił markę ZX Spectrum i produkował własne komputery o tej nazwie (ZX Spectrum + 2).

Więcej informacji o wskrzeszeniu ZX Spectrum można znaleźć w serwisie crowdfundingowym Indiegogo, który pomógł w znalezieniu internautów-inwestorów. Jeżeli ktoś nie może już dłużej czekać i chce natychmiast przypomnieć sobie młodość grając w „Elite" czy „Knight Lore", może skorzystać z jednego z emulatorów ZX Spectrum dostępnych w Internecie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA