fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Komputer uzupełni niedokończoną symfonię Beethovena

AFP
W najbardziej ambitnym projekcie, jaki kiedykolwiek próbowano zrealizować, komputer został ustawiony do pracy, aby uzupełnić niedokończoną 10. symfonię Beethovena.

Sztuczna inteligencja od dawna jest w stanie konkurować z ludzkim umysłem w szachach lub rozwiązywać złożone problemy matematyczne. Jednak muzykolodzy i programiści komputerowi w Niemczech próbują udowodnić, że potrafi ona także naśladować geniusza.

Z okazji 250. rocznicy urodzin Beethovena w niemieckim Bonn publicznie zostanie wykonana symfonia, nad którą kompozytor pracował w ostatnich latach życia.

Gerhard von Breuning, przyjaciel kompozytora, pisał, że dzieła Beethovena będzie jeszcze wybitniejsze od słynnej 9. symfonii.

Beethoven pozostawił po sobie tylko kilka szkiców tego, co planował. Dzięki wykorzystaniu komputera, ma powstać pełne dzieło.

- Geniuszu nie da się w pełni odtworzyć, tym bardziej, jeśli chodzi o późny okres twórczości Beethovena - mówi Christine Siegert szefowa Muzeum Beethovena w Bonn i jedna z osób zaangażowanych w projekt.

- Myślę, że celem projektu powinno być połączenie istniejących fragmentów muzycznych Beethovena w spójny przekaz. To dość trudne, a jeśli ten projekt sobie z tym poradzi, będzie to niesamowite osiągnięcie - dodała.

Założenie jest takie, że komputer będzie pisał muzykę, a człowiek-kompozytor będzie ją aranżował.

Źródło: The Telegraph
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA