fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Chrzest Polski na ekranie

Zaprowadzenie chrześcijaństwa - obraz Jana Matejki z 1889 roku
Wikipedia
Reżyser Zdzisław Cozac realizuje fabularyzowany film dokumentalny „Krzyż i korona”, który przybliży wydarzenia związane z okolicznościami przyjęcia chrztu na terenie kształtującego się państwa polskiego.

Film będzie zawierał inscenizacje, wirtualne rekonstrukcje najstarszych obiektów sakralnych, wypowiedzi wybitnych historyków i archeologów. Współautorem scenariusza jest dr hab. Błażej Stanisławski, konsultantem naukowym - prof. Henryk Samsonowicz.

Koproducentem jest TVP Historia. Film powstaje w ramach cyklu popularnonaukowego „Tajemnice początków Polski". Zdjęcia kręcono m.in. na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, na Ostrowie Lednickim, na Wzgórzu Katedralnym w Gnieźnie, na Wawelu i w Wiślicy. Premiera planowana jest na kwiecień 2016 roku, w którym przypada 1050 rocznica chrztu Polski.

- Film poruszy wiele żywo dyskutowanych zagadnień związanych z przyjęciem chrztu przez Mieszka I, dotyczących daty, miejsca i okoliczności tego aktu. Przedstawi też najnowszy stan wiedzy o archeologicznych śladach działalności twórców polskiego państwa na polu krzewienia wiary chrześcijańskiej" - wyjaśnia reżyser Zdzisław Cozac. Filmy z cyklu „Tajemnice początków Polski" zdobyły już kilkanaście nagród na festiwalach w kraju i za granicą.

-pap, nauka w Polsce

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA