fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Góra lodowa wielkości Majorki oderwała się od Antarktydy

ESA/Copernicus Sentinel-1 Mission, CC BY-SA 3.0 IGO
Olbrzymia masa lodu, większa niż hiszpańska wyspa Majorka, oderwała się od zamarzniętej krawędzi Antarktydy i wpadła do Morza Weddella, stając się największą górą lodową na świecie - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna.

Góra lodowa, oznaczona przez naukowców jako A-76, została zauważona na ostatnich zdjęciach satelitarnych wykonanych przez misję Copernicus Sentinel-1 - podała agencja kosmiczna w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej wraz ze zdjęciem ogromnej, podłużnej pokrywy lodowej.

Jej powierzchnia rozciąga się na 4 320 km kwadratowych i mierzy 175 km długości na 25 km szerokości.

Dla porównania, turystyczna hiszpańska wyspa Majorka na Morzu Śródziemnym zajmuje 3 640 km kwadratowych. Amerykański stan Rhode Island jest jeszcze mniejszy - jego powierzchnia wynosi zaledwie 2 678 km kwadratowych.

A-76, która oderwała się od szelfu lodowego Ronne na Antarktydzie, jest największą istniejąca górą lodową na naszej planecie, przewyższając zajmującą obecnie drugie miejsce A-23A, o powierzchni około 3 380 km kwadratowych, również pływającą na Morzu Weddella.

Inna potężna antarktyczna góra lodowa, która zagrażała zamieszkanej przez pingwiny wyspie na południowym krańcu Ameryki Południowej, straciła już większość swojej masy i rozpadła się na kawałki.

- Okresowe osuwanie się dużych kawałków szelfów jest częścią naturalnego cyklu, a oderwanie się A-76, który prawdopodobnie wkrótce rozdzieli się na dwa lub trzy kawałki, nie jest związane ze zmianą klimatu - powiedział Ted Scambos, glacjolog z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.

Scambos dodał, że Ronne i inny ogromny szelf lodowy, Ross, "zachowywały się w stabilny sposób" w ciągu ostatniego stulecia. Ponieważ lód był już pływający w morzu, jego oderwanie się nie podnosi poziomu oceanu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA