fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motobiznes

Paryż stawia na wodorowe taksówki

www.toyota.eu
Jedna z tamtejszych korporacji taksówkarskich opartych na wodorowej flocie wkrótce będzie miała ekologicznych 600 pojazdów.

Sieć taksówkowa Hype, która działa w stolicy Francji od 4 lat, ma obecnie w swojej flocie 100 pojazdów wodorowych - japońskich Toyot Mirai. Do końca przyszłego roku producent dostarczy do Paryża kolejne 500 samochodów. 

Toyota wspólnie z producentem i dystrybutorem wodoru Air Liquide, firmą energetyczną Idex oraz Société du Taxi Électrique Parisien (STEP), operatorem sieci taksówkowej Hype, założyły spółkę joint-venture HysetCo, której głównym zadaniem jest rozwój transportu wodorowego w Paryżu i okolicach. HysetCo ułatwi rozbudowę parku samochodów na wodorowe ogniwa paliwowe oraz infrastruktury tankowania wodoru w Île-de-France.

Najbliższym celem firmy jest stworzenie do 2020 r. w Paryżu floty 600 zeroemisyjnych taksówek. Do końca przyszłego roku Toyota dostarczy 500 sedanów Mirai, które dołączą do 100 takich samochodów pracujących obecnie w rejonie Paryża pod marką Hype.

Toyota rozpoczęła prace badawcze nad technologią ogniw paliwowych w 1992 roku. Model Mirai, pierwszy samochód na ogniwa paliwowe marki, zadebiutował na rynku w 2014 roku. Średniej wielkości sedan z silnikiem elektrycznym o mocy 154 KM dysponuje zasięgiem 500-700 km, a w czasie jazdy emituje tylko czystą wodę. Proces tankowania zbiorników z wodorem trawa kilka minut. Niedawno w Paryżu uruchomiono nowy punkt tankowania wodoru w Roissy, w pobliżu lotniska Paris-Charles-de-Gaulle, który dołączył do trzech innych stacji w Paris-Orly, Les-Loges-en-Josas i Pont de l’Alma.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA