fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mieszkania mogą dalej drożeć

Henryk Urbański, prezes Budimeksu Nieruchomości
materiały prasowe
Na ceny lokali ma wpływ tempo wprowadzania nowych inwestycji na rynek, a z tym wiele firm ma problem – mówi szef Budimeksu Nieruchomości.

– Spodziewamy się, że sprzedaż sięgnie 1,4–1,6 tys. wobec 1,21 tys. w 2018 r. Ostateczny wynik będzie zależeć od tempa wprowadzania nowych mieszkań do oferty, ale i tego, czy w ogóle pewne przedsięwzięcia będą uruchamiane – mówi Henryk Urbański, prezes Budimeksu Nieruchomości i jednocześnie członek zarządu Budimeksu, największego w kraju generalnego wykonawcy. – Nie jesteśmy wyjątkiem, obserwujemy, że wielu deweloperów ma problemy, aby zamknąć przygotowywane projekty w sensownych parametrach finansowych – dodaje.

Plan wyjściowy zakłada uruchomienie co najmniej dziesięciu projektów, może więcej, liczących około 2 tys. mieszkań. Wiele będzie zależeć od decyzji administracyjnych i skalkulowania parametrów.

Menedżer tłumaczy, że doszło do znacznego wzrostu kosztów wykonawstwa, bo ludzie chcą więcej zarabiać. Co więcej, wzrosły również ceny materiałów. To musi mieć przełożenie na ceny mieszkań – te wciąż mogą rosnąć. Dopóki sytuacja makroekonomiczna (niskie stopy procentowe, optymizm w społeczeństwie, niskie bezrobocie, skłonność do tego, by nie bać się zadłużania) się nie zmieni, nie widzę obecnie większych zagrożeń dla popytu – mówi.

To, że Budimex Nieruchomości jest częścią największej grupy budowlanej w kraju, nie oznacza zupełnej odporności na rynkowe problemy. – To, że należymy do grupy Budimeksu, faktycznie daje nam pewne synergie. Razem łatwiej utrzymywać jakość, dbać o terminowość czy w końcu sprawować obsługę gwarancyjną. Ale Budimex nie jest instytucją non profit, dlatego czasami lepsze warunki możemy uzyskać od zewnętrznych wykonawców. Pracujemy z takimi podmiotami w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Pierwszą wrocławską inwestycję zdecydowaliśmy się realizować z Budimeksem – mówi Urbański.

Według szacunków GUS, w I połowie tego roku deweloperzy w Polsce ruszyli z budową 66,6 tys. mieszkań, o 0,3 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym czerwcu rozpoczęła się budowa 10,5 tys. lokali – z miesiąca na miesiąc zauważalny jest spadek liczby wprowadzanych do budowy mieszkań wobec najlepszego w tym półroczu marca (13,2 tys. mieszkań).Deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 77,7 tys. lokali, o 5,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA