fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnisko Gdynia wygrało z Brukselą

Bloomberg
Trybunał Sprawiedliwości UE unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z 2015 roku, nakazującą zwrot pomocy publicznej dla portu w Gdyni-Kosakowie. Chodziło o 91,5 mln zł. Na rozwój portu przeznaczono wówczas dalsze 200 mln zł.

W założeniu gdyńskie lotnisko miało wspierać port w Gdańsku, bo – jak tłumaczyli gdyńscy samorządowcy – bardzo często jest tak, że w Gdańsku jest mgła, a w Gdyni pięknie świeci słońce. Gdynia-Kosakowo miałoby więc zostać portem zapasowym dla Lotniska im. Lecha Wałęsy.

Od roku 2014, kiedy budowa Kosakowo została zakończona, port w Gdańsku się rozbudował. Powiększony został terminal, a wkrótce będzie tam również zamontowany system naprowadzania samolotów wyższej klasy, więc nie będzie problemu z pracą portu podczas brzydkiej pogody.

Dla portu w Gdyni wyrok Trybunału to ogromna satysfakcja. Nie oznacza ona jednak, że lotnisko Gdynia-Kosakowo praktycznie gotowe, tyle że nieczynne, może natychmiast przyjmować pasażerów.

Władze Gdyni są jednak zdania, że wyrok trybunału otwiera drogę do uruchomienia lotniska. Ich zdaniem inauguracja mogłaby nastąpić już w ciągu roku, bo nie są potrzebne remonty istniejącej od 2014 roku infrastruktury....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA