Lotnisko Stanisławów za 30 miliardów złotych

Fotorzepa
Centralny Port Komunikacyjny, największy węzeł transportowy w regionie, powstanie we wsi Stanisławów w gminie Baranów. Będzie nazywał się Solidarność.

Tak poinformował we wtorek na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia rządu pełnomocnik ds. budowy CPK Mikołaj Wild. Zapowiedział też, że wkrótce powstanie specustawa, która przyspieszy realizację tego projektu.

Wcześniej Informacyjna Agencja Radiowa podała jako lokalizację sam Baranów. Jej potwierdzeniem wydawała się wtorkowa wizyta ministra z Kancelarii Premiera, Henryka Kowalczyka, u wójta gminy Baranów Andrzeja Kolka. Wójt przyznał, że dostał dokumenty z resortu rozwoju. Martwił się, że budowa będzie się wiązała z wysiedleniami mieszkańców, a port może się okazać uciążliwy dla pobliskich miejscowości, gdzie dominują wielkie połacie pól uprawnych.

O samym lotnisku wiadomo na razie, że zajmie teren wielkości przynajmniej cztery na dwa kilometry. Dla przypomnienia, dłuższy pas startowy na warszawskim Lotnisku Chopina ma 3690 metrów, a krótszy 2800 metrów. Takie rozmiary umożliwiają lądowanie i start największych maszyn na świecie - air...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL