fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Łazik studentów z Krakowa wygrał zawody w Indiach

AGH
Zespół AGH Space Systems zajął pierwsze miejsce w zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge. Studenci z Krakowa pokonali 20 innych zespołów.

Łaziki startujące w zawodach były oceniane w czterech kategoriach: poszukiwanie i dostarczanie wybranych przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna oraz analiza próbek gleby. 

Aby wykonać ostatnie zadanie sprzęt stworzony przez studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wykorzystał specjalnie przygotowany w tym celu moduł, pozwalający na szybkie przeprowadzenie testu jeszcze na miejscu pozyskania materiału.

Zawody Indian Rover Challenge są częścią Rover Challenge Series, czyli najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie organizowanych przez Mars Society. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku. Tegoroczna edycja odbyła się w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai, w stanie Tamil Nadu w Indiach.

Łazik studentów AGH to udoskonalona wersja sprzętu sprzed 3,5 roku. W ubiegłym roku zespół AGH Space Systems zajął miejsce w konkursie IRC 2019. We wrześniu 2019 roku łazik z AGH uplasował się na 2. miejscu w międzynarodowych zawodach European Rover Challenge,  czyli  największym wydarzeniu z dziedziny kosmiczno-robotycznej w Europie.

Zespół AGH Space Systems został założony w 2014 roku. Specjalizuje się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego, a w szczególności w budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy łazików marsjańskich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA