fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Indie: 13-kilogramowy meteoryt na polu ryżowym?

AFP
Meteoryt wielkości piłki do futbolu spadł na pole ryżowe w wiosce, we wschodnich Indiach. Ważąca 13 kilogramów skała - jak się okazało - ma właściwości magnetyczne - poinformował szef rządu stanu Bihar w oświadczeniu.

Skała jest obecnie wystawiana w Muzeum Bihar, ale wkrótce zostanie przeniesiona do Centrum Naukowego Srikrishna, gdzie ma być zbadania. Wówczas będzie można ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że mamy do czynienia z meteorytem - poinformował szef stanowego rządu Nitish Kumar.

- Meteoryty cieszą się ogromnym zainteresowaniem naukowców, ponieważ badanie ich pomaga nam zrozumieć proces tworzenia i ewolucji Układu Słonecznego - podkreśla Steven Ehlert z NASA.

Jak wyjaśnia CNN meteoroidy, czyli "kosmiczne skały", stają się meteorami, lub "spadającymi gwiazdami", po wejściu w atmosferę Ziemi, w której większość z nich się spala. Meteoryty to te meteoroidy, które nie spalą się całkowicie w atmosferze.

W środę kula ognia tak jasna, że dorównywała pod tym względem Księżycowi, rozświetliła niebo nad południowym Ontario i Quebekiem w Kanadzie. Zdaniem ekspertów fragmenty tamtego meteoru prawdopodobnie spadły na Ziemię.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA