fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

BBC Earth i Centrum Nauki Kopernik podarują warszawiakom księżyc

BBC
Z okazji przypadającej w tym roku 50-tej rocznicy lądowania człowieka na Księżycu BBC Earth przygotowało dla swoich widzów specjalną ramówkę programową, którą 17 czerwca rozpocznie emisja najnowszej serii „Planety” z udziałem charyzmatycznego prof. Briana Coxa, a zakończy lipcowa seria programów poświęconych zwieńczonej sukcesem misji Apollo 11. W związku z rocznicą, BBC Earth i Centrum Nauki Kopernik podarują mieszkańcom Warszawy księżyc. Wyjątkowa instalacja artystyczna „Museum of the Moon” autorstwa Luke’a Jerrama pojawi się w stolicy na scenie przed planetarium, przy bulwarach wiślanych wieczorem 30 maja i zostani tam do 2 czerwca.

„Planety” zabierają widzów BBC Earth w zapierającą dech w piersiach podróż po Układzie Słonecznym, ujawniając za pomocą wyjątkowych efektów wizualnych niezbadane dotychczas przez człowieka światy. Każdy z pięciu odcinków przybliża dramatyczny moment narodzin oraz ewolucję poszczególnych planet i całego Układu Słonecznego, odkrywając przy tym tajemnicze krajobrazy odległych planet oraz procesy, które ukształtowały znany nam świat. Wykorzystując najnowsze doniesienia ze świata nauki, ukazuje również, jak bardzo ich przeszłość i przyszłość są ze sobą splecione. Ziemia nie byłaby taka sama, gdyby choć jednej z nich zabrakło.

Zwieńczeniem cyklu BBC Earth będzie premiera dwóch programów poświęconych 50-tej rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Dzięki wykorzystaniu archiwalnych nagrań telewizyjnych oraz zapisów NASA „Lądowanie na Księżycu” przybliży widzom przebieg misji Apollo 11, od dramatycznego startu, po budzące grozę lądowanie. W programie pokazane zostanie również, jak niewiele brakowało, aby misja poniosła porażkę.

Kolejną propozycją jest „8 dni: na Księżyc i z powrotem”. Za pomocą spektakularnych efektów specjalnych oraz zapisu audio z kokpitu odtworzone zostaną kluczowe wydarzenia podczas samej misji, od momentu, kiedy załoga po raz pierwszy ujrzała Księżyc, po pierwszy krok Neila Armstronga na jego powierzchni i powrót do domu. Archiwalne nagrania wideo łączą się tutaj z nowym materiałem filmowym, tworząc dokument, przedstawiający przebieg najważniejszej misji kosmicznej w historii.

BBC Earth wychodzi naprzeciw wszystkich żądnych wiedzy nie tylko zapraszając ich przed telewizory. Wspólnie z Centrum Nauki Kopernik sprowadza Księżyc na Ziemię. W Polsce „Księżyc” zagości przez trzy dni. Pojawi się on na warszawskich bulwarach wiślanych obok planetarium Centrum Nauki Kopernik już 30 maja wieczorem, gdzie pozostanie aż do 2 czerwca. 

Projekt, o którym mowa, „Museum of the Moon”, to wędrująca po świecie instalacja artystyczna przedstawiająca Księżyc, autorstwa brytyjskiego artysty Luke’a Jerrama. Zasłynął on dzięki niezwykłym projektom artystycznym, które od 19 lat ekscytują i inspirują ludzi na całym świecie. „Księżyc” ma średnicę siedmiu metrów, a jego powierzchnia została odwzorowana na podstawie szczegółowego zdjęcia NASA w przybliżonej skali 1: 500 000. Każdy jego centymetr reprezentuje więc pięć kilometrów powierzchni prawdziwego Księżyca Dodatkowo instalacja jest piękną kompozycją przestrzennej rzeźby i ścieżki dźwiękowej, stworzonej przez Dana Jonesa, kompozytora nagrodzonego nagrodą BAFTA oraz nagrodą Ivora Novello.

Instalacja została zaprezentowana do tej pory w ponad 20 krajach i zobaczyło ją ponad trzy miliony osób, w tym aż 60 000 w katedrze w Liverpoolu, 83 000 w kościele w Hull Minster, co okazało się być największą liczbą odwiedzających kościół w jego 750-letniej historii oraz ponad 200 000 na olimpijskim basenie w Pekinie. „Księżyc” zobaczyło także 250 000 osób podczas jego tournée po Indiach z British Council.

Źródło: BBC Earth
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA